انجمن زمین تخت گرایان

زمین تخت، پیشینه‌ای بسیار طولانی دارد که آن‌ را بررسی می‌کنیم؛ اما دیدگاهی که بیان می‌کرد زمین تخت است، سال‌ها پیش با دلایلی تا حدودی عقلانی، از سوی دانشمندان باطل شد و به جای آن، ما دیدگاهی را که بیان می‌کند زمین گرد است و به دور خورشید می‌گردد، قبول داریم. دیدگاهی که توسط دانشمندان رد شد، سنتی بود؛ اما دیدگاه زمین تخت مدرن، کمی متفاوت‌ است. افرادی که بر تخت بودن زمین اصرار می‌ورزند، دانسته‌های بنیادین علم فیزیک، مانند گرانش را زیر سؤال می‌برند و به همین دلیل است که معمولاً از بحث کروی‌گرایان و تخت‌گرایان، نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود و هر کدام از طرفین بر باورهای خود تأکید دارند و دیگری را به نداشتن علم متهم می‌کنند.

دیدگاه زمین تخت از کجا آمده است؟
مدل زمین تخت، یک تصور باستانی است و مردم در آن زمان گمان می‌کردند زمینی که روی آن زندگی می‌کنیم، به شکل یک صفحه‌ی مسطح یا یک دیسک است. بسیاری از تمدن‌های باستانی، مانند یونان تا زمان اروپای دوران قدیم، باور داشتند که زمین کاملاً مسطح است؛ حتی در عصر برنز و عصر آهن نیز بسیاری از تمدن‌ها تصور می‌کردند زمین تخت است. تا عصر هلنی، تمدن‌های خاور نزدیک اعتقادی مشابه داشتند و چینی‌ها تا قرن ۱۷ میلادی زمین را تخت فرض می‌کردند و قبایل بومی آمریکا نیز اعتقادی مشابه داشتند. بسیاری از این جوامع بر این باور بودند که این زمین تخت، توسط گنبدی به نام آسمان محافظت می‌شود و در واقع زمین، گویی در درون یک حباب است.

دیدگاه زمین تخت همچنان در میان جوامع رایج بود تا این‌که در قرن ششم پیش از میلاد مسیح، نخستین نشانه‌ها از دیدگاه زمین کروی نمود پیدا کردند و فیثاغورث، یکی از افرادی بود که مدل کروی زمین را بیان کرد. با وجود گفته‌های فیثاغورث، تا قرن پنجم پیش از میلاد مسیح و شهرت سقراط، کسی دیدگاه زمین کروی را باور نکرد. حدود سال ۳۳۰ پیش از میلاد مسیح بود که ارسطو، برای نخستین‌بار توانست با توجه به آزمایش‌های تجربی، شواهدی از گرد بودن زمین به مردم نشان دهد. دانش ما در مورد کروی بودن زمین، پس از عصر هلنی گسترده و فراگیر شد. البته این دیدگاه زمین تخت باستانی بود که باطل شد و اکنون دیدگاه زمین تخت مدرن پدید آمده است و انجمن‌های بزرگی که مخصوص پیروان این دیدگاه هستند، سعی دارند با شبه علم، دیدگاه خود را جایگزین کروی بودن زمین کنند.

تمدن‌های اولیه‌ی مصر و بین‌النهرین، جهان را یک صفحه گرد (دیسک مانند) فرض کرده بودند که درون اقیانوس شناور است. یک گزارش مشابه نیز در نوشته‌های هومر یافت شده که مربوط به قرن هشتم پیش از میلاد مسیح است. هومر در نوشته‌های خود، آب را در قالب یک شخصیت توصیف می‌کند که زمین دیسک مانند را در آغوش گرفته و به‌عنوان سرچشمه حیات روی زمین و همه‌ی خدایان توصیف شده است. اقوام بنی‌اسرائیل نیز دیدگاه مشابهی داشتند؛ آن‌ها بر این باور بودند که زمین یک دیسک تخت و شناور در آب است و توسط گنبد آسمان پوشیده شده و این گنبد، بهشت را از دید زمینیان مخفی کرده است. با توجه به متونی که در اهرام مصر پیدا شده‌اند و نوشته‌های حکاکی شده روی تابوت فراعنه، مشخص شده است که مصریان باستان نیز به شناور بودن زمین در آب اعتقاد داشته‌اند و بر این باور بوده‌اند که این آب، خشکی‌ها را احاطه کرده است.

چند فیلسوف که پیش از سقراط زندگی کرده‌اند، بر این باور بوده‌اند که در حقیقت زمین تخت است. طبق گفته برخی منابع، فلاسفه‌ای همچون تالس، لئوکیپوس و دموکریت، از جمله افرادی بودند که زمین را تخت فرض می‌کردند.

زمین تخت‌گرایی مدرن چیست؟
در عصر مدرن، صحبت در مورد زمین تخت شاید کمی غیرعقلی باشد؛ اما در طول چند سال گذشته انجمنی شکل گرفته است که با نام انجمن زمین تخت‌گرایان شناخته می‌شود. آن‌چه در مورد این انجمن نگران‌کننده شده، این است که هر روز افراد بسیاری جذب آن می‌شوند و زمین تخت‌گرایان با شبه علم، دیدگاه خود را بر سر زبان‌ها انداخته‌اند. این دیدگاه هم اکنون میلیون‌ها طرفدار دارد که بر اعتقاد خود پافشاری می‌کنند و بر این باورند که هیچ‌گونه مدرکی وجود ندارد که بتوان با استناد به آن‌، کروی بودن زمین را ثابت کرد.

دیدگاه زمین تخت در اواخر قرن ۱۹ میلادی بود که دستخوش تغییراتی اساسی شد؛ یعنی درست در همان زمانی که همگان پذیرفته بودند زمین مرکز عالم نیست و همچون سایر سیارات، به دور ستاره‌ای به نام خورشید گردش می‌کند. افرادی که به زمین تخت باور داشتند، در آن زمان اعلام کردند که افراد معتقد به کروی بودن زمین، بی‌دین هستند و با گفتن این‌که زمین به دور فلان چیز در حال گردش است، سعی در کم‌ارزش کردن ادیان دارند. این افراد که خود را بازگویان حقیقت می‌دانند، تمام افرادی را که به نوعی در شکل‌گیری نظریه زمین مرکزی دخیل بوده‌اند، فراماسون و عضو لژهای ماسونی می‌دانند و می‌گویند آن‌ها افرادی بی‌دین بوده‌اند و سعی کرده‌اند با کنترل ذهن افراد، دانش بشری را به سمتی هدایت کنند که خودشان می‌خواهند.

انجمن زمین تخت‌گرایان، بیان می‌کند که زمین ما در اصل یک دیسک و گرانش تنها یک توهم است و وجود ندارد. این انجمن در قسمت توضیحات دیدگاه زمین تخت، این چنین می‌نویسد:

زمین، یک صفحه گرد است که در مرکز آن قطب شمال و در اطراف آن، کوه‌هایی یخی که به نام قطب جنوب می‌شناسیم، قرار گرفته‌اند. این کوه‌های یخی که زمین را احاطه کرده‌اند، ارتفاعی در حدود ۵۰ متر دارند. کارمندان ناسا از این کوه یخی محافظت می‌کنند تا افراد نتوانند از آن بالا بروند و به کوه‌های یخی آسیبی برسانند؛ اما آن‌ها در واقع مانع رفتن افراد به لبه صفحه زمین می‌شوند.

ماه و خورشید، دو کره کوچک‌تر از زمین با قطر ۵۱ کیلومتر هستند که در ارتفاع ۴۸۲۸ کیلومتری از سطح زمین قرار دارند و در مدارهایی حرکت می‌کنند تا روز و شب را به‌وجود بیاورند و ستاره‌ها در ارتفاع ۴۹۸۸ کیلومتری و در گنبد آسمان قرار گرفته‌اند. خورشید و ماه همچون نور افکن‌هایی، به هنگام گردش بر فراز زمین، در یک چرخه ۲۴ ساعته بخش‌هایی از آن را روشن می‌کنند. به هنگام ماه‌گرفتگی و خورشیدگرفتگی، یک پدیده به نام ضد ماه (یا سایه، که در افسانه‌ها نیز به آن اشاره شده است) از مقابل ماه و خورشید عبور می‌کند و آن‌ها را تاریک می‌سازد.
این دیدگاه، همچنان توسط انجمن زمین‌ تخت‌گرایان تبلیغ می‌شود و توانسته است در طول سالیان گذشته، به خوبی در میان مردم رواج پیدا کند. بسیاری از بازگویان حقیقت، در چند سال گذشته گوشه‌گیر شده بودند و دیدگاه گیج‌کننده‌ی آن‌ها را کسی نمی‌پذیرفت؛ اما باز هم به تازگی آن‌ها بازگشته‌اند. طبق گفته‌ی رئیس انجمن زمین تخت‌گرایان، از سال ۲۰۰۹ تا به امروز، هر ساله ۲۰۰ فرد جدید به عضویت انجمن درآمده‌اند و اکنون تعداد پیروان این دیدگاه به هزاران و یا شاید میلیون‌ها نفر رسیده است. این افراد به چیزهایی که ما اعتقاد داریم، باور ندارند؛ به عنوان مثال، آن‌ها به چیزی به نام گرانش معتقد نیستند و بر این باورند که در اطراف زمین هیچ‌ ماهواره‌ای وجود ندارد و این‌ها همگی دروغ‌های بزرگ سازمان‌های فضایی هستند. زمین تخت‌گرایان می‌گویند تا به امروز هیچ کسی نتوانسته است به فضا برود و ویدیوها و تصاویر ارسال‌شده از فضا همگی ساختگی و جعلی هستند.
زمین تخت‌گرایان دیدگاه خود را در یوتیوب گسترش داده‌اند. این افراد سعی می‌کنند به جای ارائه‌ی پاسخی علمی، با ویدیوهایی که ذهن هر بیننده‌ای را مشغول می‌کنند، به این دیدگاه رونق ببخشند. البته آمار لایک‌ها و تماشای این ویدیوها در یوتیوب و توییتر نشان می‌دهد بسیاری از افراد به این دیدگاه اعتقاد پیدا کرده‌اند و عملاً باور دارند که زمین تخت است؛ اما آیا در قرن ۲۱ چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ اگر این امر ممکن است، تأثیرات آن از نظر روان‌شناختی چگونه خواهد بود؟

زمین تخت‌گرایان حتی پا را فراتر گذاشته‌اند و می‌گویند جاذبه تنها یک توهم است؛ زیرا اگر گرانش مرکزگرا وجود داشته باشد، دیدگاه زمین تخت بی‌معنی می‌شود و از بین می‌رود. زمین تخت‌گرایان بر این باورند که اجرام، به سمت پایین شتاب نمی‌گیرند و این در واقع زمین است که با شتاب ۹.۸ متر مربع به سمت بالا حرکت شتاب‌دار دارد. البته برخی دیگر نیز بر این باورند که زمین کاملاً ثابت و چیزی به نام وزن، از ویژگی‌های ذاتی یک شیء است. یعنی یک وسیله‌ی یک کیلوگرمی، ماهیتی یک کیلوگرمی دارد و این یعنی مجموع جرم ذرات آن یک کیلوگرم است و این اصلاً به جاذبه ربطی ندارد. این اجرام به هنگام سقوط هوا را می‌شکافند و در واقع هوا یک نقش کلیدی در این بین ایفا می‌کند. زمین تخت‌گرایان می‌گویند گرانش آن‌قدر قوی است که می‌تواند اقیانوس را روی زمین نگه دارد؛ اما نمی‌تواند مانع پرواز یک پرنده یا یک بالون شود. آن‌ها بر این باورند که گرانش اصلاً هیچ نقشی در این بین ندارد و صرفاً سبک‌تر بودن اجرام از هوا باعث بالا رفتنشان می‌شود.
با توجه به این تفاسیر، زمین یک دیسک تخت و ثابت است و توسط گنبد آسمان پوشیده شده و اطراف این زمین را کوه‌های یخی (کوه قاف) فرا گرفته‌اند (از هر نقطه‌ای به سمت جنوب حرکت کنید به یخ‌های قطب جنوب می‌رسید). اما در زیر این دیسک تخت چه چیزی قرار گرفته است؟ زمین‌ تخت‌گرایان هنوز پاسخ این سؤال را نمی‌دانند؛ اما به متون کتب مقدس اشاره می‌کنند و بر این باورند که در زیر این دیسک تخت، سنگ‌ قرار گرفته است.

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
64 بازدید