آموزش کامل و اصولی بازی دبرنا برای برنده شدن

آموزش کامل و اصولی بازی دبرنا برای برنده شدن

دبل‌نا یا دبرنا یکی از بازی‌های زیباست که به دو روش می‌شود بازی کرد:

۱. به روشی که پولی است.

۲. به هر روشی که غیرپولی است.

%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%af%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7

هنوز کسی نمی داند اسم دقیقش «بازی دبرنا» است یا «دبلنا» اما با این وجود در شکل برگزاری اش اختلافی بین علمای فن نیست؛ هر کسی چهارتا کارت چهارخانه دارد که توی بعضی خانه هایش اعدادی از یک تا ۹۹ نوشته شده. کیسه سفیدی هم هست که تویش مهره هایی در همین بازه وجود دارند.

در هر دور از بازی، به هر کس چند کارت می رسد و یک نفر کیسه را دستش می گیرد و شروع می کند به هم زدن مهره ها. بعد مثلا سه تا مهره را بیرون می کشد و عددش را می خواند. اگر شماره مهره با شماره یکی از خانه های کسی یکی باشد، مهر به او داده می شود تا روی همان خانه بگذارد.

 

%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%af%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7

بقیه هم اگر این شماره را داشته باشند، باید با نخودی، لوبیایی چیزی پرش کنند. هر کسی خانه هایش را پر کند، این دست را برده. بعدش کیسه دست به دست می چرخد و همین چرخه ادامه پیدا می کند. همانطور که ملاحظه می فرمایید، دبلنا از معدود بازی هایی است که جرزنی در آن کاری را پیش نمی برد و همه چیز به شانس و اقبال شما برمی گردد. به خاطر همین جماعت کثیری هستند که به اصل فلسفه بازی بودن آن شک دارند و از خودشان می پرسند مگر بازی بی کلک و جرزنی هم وجوددارد؟

%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%af%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7

 

بازی دبرنا به روش پولی

بازیکن اول بر روی هر برگه (ورق) که تعدادی شماره دارد نرخ تعین می‌کند مثلاً ۱۰۰ تومان بعد باید هر کسی بخرد هر کس که بیش‌تر بخرد شانس برنده شدن وی بیشتر است سپس توی یه سطل یا کیسه، آن مهره‌هایی که عدد دارند را بریزید. بعد یک نفر باید مهره‌ها را در بیاورد و بخواند سپس به کاغذ نگاه می‌کنید ردیف اول از سمت راست فقط با ۱ می‌باشد مثل ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸ ۱۹ و همین‌طور به ترتیب ردیف بعدی ۲ و … بعد هر عددی را که شخص خواند پیدا کرده و روی آن را می‌پوشانید با پوست تخمه یا پسته چون اگه سه یا چهار نفره بازی کنید تعداد مهره‌ها برای پوشاندن کم‌تر می‌شود سپس هرکسی که یک خط وی پر شود می‌گوید خط یعنی نصف بازی را برده است و کسی که کل یک برگه را تمام کند کامل برده است و تمام پول‌هایی را که برای خریدن کارت‌ها بوده است را برای خودش برمی‌دارد و اگر پولی نبود هر کس هر چند تا برگه می‌خواست می‌توانست بردارد و دیگر پولی در کار نبود

آموزش کامل و اصولی بازی دبرنا برای برنده شدن

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
96 بازدید