به خواب نیمروز چی میگویند

بنا بر تحقیقی که اخیرا توسط مؤسسه ملی پیشگیری و آموزش سلامتی روی افراد و خواب آنها انجام گرفته، 62درصد افراد دست‌کم دچار مشکلات مربوط به خواب هستند. خواب بد روی زندگی روزانه تأثیرگذار است. 48درصد افرادی که مورد پرسش قرار گرفته‌اند می‌گویند که خواب بد اثری منفی روی شخصیت آنها دارد، 45درصد معتقدند روی خلق‌وخو یا قابلیت تمرکز آنها، 32درصد روی فعالیت‌های روزانه و 32درصد روی روابطشان با دیگران تأثیرگذار است. چاره این مشکلات یک چیز است: خواب نیمروز!

ششمین ساعت

بنا بر گفته برونو کامبای، نویسنده کتاب« در مدح خواب نیمروز»، واژه خواب نیمروز از واژه لاتین Sixta آمده و به معنای ششمین ساعت روز است که درواقع نزد رومی‌ها به ساعت ظهر اطلاق می‌شود. بنابراین خواب نیمروز استراحتی همراه خواب یا بدون آن است و به‌دنبال غذای ظهر می‌آید. و بر‌خلاف عقاید مرسوم، عادت ساده دراز‌کشیدن به‌مدت چند‌ثانیه در روز می‌تواند به‌عنوان عملی نیروبخش، خواب نیمروز درنظر گرفته شود.

خواب نیمروز ژنتیک است!

آیا مایلید بعد از غذا چرت بزنید؟ این مسئله فقط مربوط به هضم غذا نیست. برونو کامبای خاطرنشان می‌کند: «به‌نظر می‌رسد که این مسئله بیشتر مربوط به ریتم بیولوژیکی ذاتی باشد. در واقع، چنانچه احساس ناگهانی خستگی در بعدازظهر مربوط به خوردن غذا بود، بعد از صبحانه و شام نیز شاهد این حالت بودیم و افرادی که ناهار نمی‌خوردند بعدازظهرها نمی‌خوابیدند. احساس خستگی ناگهانی حتی در بین افرادی که ناهار نخورده‌اند نیز دیده می‌شود. از این رو به‌نظر می‌رسد که خواب نیمروز از نظر ژنتیک برنامه‌ریزی شده باشد».

سلامتی، خلاقیت و کارایی با خواب نیمروز

خواب نیمروز فواید متعددی دارد: استرس را کاهش می‌دهد، حافظه، تمرکز و خلاقیت را بهبود می‌بخشد و کارکرد مغز و اعصاب را دوباره به حالت تعادل درمی‌آورد. از این‌رو چند دقیقه‌ای استراحت این امکان را فراهم می‌سازد تا با شارژ مجدد باتری‌ها به‌طور مؤثر فعال و پرجنب و جوش بمانید. افرادی که برنامه کاری زیادی دارند برای کاهش زمان خوابشان در شب، بعدازظهرها می‌خوابند. این کار به‌طور روزانه می‌تواند یک تا 2 ساعت خواب را صرفه جویی کند.

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
61 بازدید