حداقل حقوق و دستمزد و مزایای سال 96 با جزئیات کامل

حداقل حقوق و دستمزد و مزایای سال 96 با جزئیات کامل

یکی از هزینه های اساسی در هر سازمان بحث حقوق دستمزد کارمندان آن سازمان است. برای محاسبه و پرداخت حقوق کارگران و کارمندان ، می توان از لیست حقوق و دستمزد که هر ساله توسط وزارت کار تعیین می شود ، استفاده کرد. در این مقاله به توضیح قوانین و حقوق وزارت کار و پیش بینی حداقل حقوق وزارت کار سال 96 می پردازیم.

جدول حقوق اداره کار

وزارت کار هر سال با توجه به میزان تورم در کشور به تعیین حقوق کارگران و کارمندان در سازمان های مختلف اقدام می کند. نامه ای از سوی معاون وزارت کار و مدیریت منابع انسانی به نمایندگان در روزهایی که گذشت ارسال شده تا امروز دوشنبه مورخ 15 آذر در محل وزارتخانه کار ، رفاه و امور اجتماعی جلسه ای برگزار شود که به بررسی پارامترهای حداقل حقوق کارگران و افزایش حقوق 96 پرداخته می شود.

حقوق و دستمزد و مزایای سال 96

جلسه افزایش حقوق کارگران در سال 96

در این جلسه از معاونت روابط کار دعوت رسمی به عمل آمده است. علاوه بر این نمایندگان کارگران ، کارفرمایان و دولت نیز حضور دارند تا سرانجام حقوقی به عنوان پایه برای مزد 96 برگزیده و تعیین شود. تشکل های کارگری درخواست مشخص شدن فرمول و ساختار جدید در سال 96 به منظور کاهش یافتن نرخ تورم تا حداقل میزان حقوق کارگران تا چند سال آینده هستند.

پیش بینی ده درصدی افزایش حقوق سال 96 نسبت به سال 95

حجت الاسلام آقای حسن روحانی بخشنامه ای در خصوص بودجه سال 96 را در مهر ماه سال جاری به دستگاه های قوه اجرایی اعلام نمودند. در بخش شرایط مالی ضمیمه شده است که پیش بینی برای افزایش حقوق کارمندان در سال 96 را 10 درصد در نظر بگیرند و  مبلغ قطعی به تصویب وزیران خواهد رسید.

 نظر رئیس کانون انجمن کارگران برای افزایش حقوق 96

غلامرضا عباسی ، رئیس کانون انجمن کارگران بر این باور است که باید حداقل حقوق کارگران بر طبق و اصول واقعیت های اقتصادی جامعه مشخص گردد. در سال گذشته با بررسی های انجام شده روی خانوارهای چهار نفره به این تخمین دست یافتند که مخارج معمول برای تامین معاش 3 میلیون تومان است ولی با توجه به اینکه افزایش یکباره حقوق تا این میزان امکان پذیر نخواهد بود ، خواستار است تا حداقل افزایش حقوق سال 96 به طوری باشد که به وضعیت اقتصادی موجود نزدیک تر شویم.

پیشنهاد آقای عباسی برای رسیدن به واقعیات امروزه این است که حقوق ، از حد معمول هر ساله بیشتر افزایش پیدا کند تا کم کم به وضعیت اقتصادی نزدیک شویم و این افزایش تا حدودی برای جبران دستمزد های ناچیز فعلی باشد. عباسی همچنین افزود : امیدوار هستیم تا این افزایش به صورتی باشد تا انگیزه کارگران را افزایش دهد زیرا نقشی اساسی در توسعه و رونق تولیدات کشور دارند.

 سخن آقای نوبخت معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت ایران درباره افزایش حقوق سال 96

آقای محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت نیز بیان کردند : با توجه به اینکه در رسانه ها از افزایش حقوق کارگران در سال 96 و همچنین عیدی در سال جاری بحث می شود ، از رسانه ها خواستند تا فعلا مبلغی را اعلام نکنند و به محض قطعی شدن تصمیمات ، حداقل دستمزد و افزایش آن را به اطلاع عموم مردم خواهند رساند. اما افزایش دستمزد کارکنان دولت را قطعی اعلام نمودند و درصدد کاهش فاصله میان حقوق کارکنان و بازنشستگان هستند و این کار را حتما انجام خواهند داد.

نکات قابل توجه حقوق وزارت کار سال 96

برای در نظر گرفتن میزان حقوق وزارت کار سال 96 طبق ماده بند 41 وزارت کار ، رفاه و تامین اجتماعی و همچنین در سال های آتی باید نکات زیر در نظر گرفته شوند :

  • مشخص کردن حداقل حقوق کارگران با توجه به نرخ تورمی که از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام می گردد
  • حداقل حقوق دریافتی کارگران بدون درنظر گرفتن شرایط جسمی و روحی و همچنین شرایط کاری آنها باید به گونه ای باشد تا بتواند مخارج یک خانواده را برآورده نماید

مطالب مرتبط در سایت دیلی :

عیدی کارمندان در سال ۱۳۹۶ | میزان عیدی ۹۶ کارگران

 

حداقل حقوق و دستمزد و مزایای سال 96 با جزئیات کامل

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
60 بازدید