بیوگرافی و عکس اینستاگرام حمید بقایی ( biography Hamid Baqai )

بیوگرافی و عکس اینستاگرام حمید بقایی ( biography Hamid Baqai )

بیوگرافی حمید بقایی را در دنیای بیوگرافی سیاست مداران ایران در سایت دیلی مشاهده نمایید .بیوگرافی حمید بقایی

حمیدرضا بقایی سیاست‌ مدار ایرانی است که معاون اجرایی رئیس‌جمهور ایران در دولت دهم بود. وی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری(از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰) و دبیر «شورای عالی مناطق آزاد کشور و ویژه اقتصادی» بوده است. او دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس جغرافیای سیاسی می‌باشد.
بقایی در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۰ با حفظ سمت از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان معاون اجرایی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری برگزیده شد.

سوابق اداری حمید بقایی

احتمالاً حمید بقایی در سال‌های پایانی جنگ ایران و عراق، در وزارت اطلاعات و در ستاد «مدیریت مناطق بحران» کار می‌کرده و سپس در معاونت ضد جاسوسی بخش مربوط به اسرائیل و عراق به عنوان رئیس اداره بررسی اطلاعات مشغول به کار شده و در سال ۱۳۷۲ به وزارت کشور منتقل گردید. وی در سازمان‌های دولتی مختلفی از جمله سازمان صدا و سیما، شهرداری تهران، وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی دارای مسئولیت‌ها و سوابقی می‌باشد.

درگیری‌های سیاسی حمید بقایی در سال ۱۳۹۰
وی در اواخر اردیبهشت ۱۳۹۰ به حکم دیوان عدالت اداری، به علت «برخی تخلفات» در سمت ریاست سازمان گردشگری به مدت چهار سال از هرگونه خدمت دولتی انفصال یافت.علت این حکم به گفته خود او شکایت مالک بنایی تاریخی در شیراز دربارهٔ عدم اجرای حکم تخریب ملک است، که البته بقایی معتقد است این حکم اجرا شده و شکایت بی‌پایه و اساس است. در دوره ریاست او تعدادی از بناهای تاریخی از فهرست میراث ملی خارج شده و در مسیر تخریب قرار گرفتند، به گفته وی حفظ این بناها خارج از توان او و سازمان گردشگری بوده و احکام تخریب توسط این سازمان اجرا شده است.
پس از مدتی این حکم انفصال از خدمت توسط قضات دیوان نقض گردید و مجدداً به دادگاه تجدید نظر ارجاع شد. در نهایت انفصال از خدمت بقایی منتفی اعلام شد. مسعود علویان صدر، معاون سازمان میراث فرهنگی در این رابطه گفت: آقای بقایی بعد از اینکه نسبت به خروج یکی از آثار به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی واکنش نشان داد، از سوی دیوان عدالت اداری حکم انفصال از خدمت گرفت.

بازداشت حمید بقایی

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در هشتادمین نشست خبری خود در ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ عنوان کرد حمید بقایی که قرار بازداشت برایش صادر شده، از این تاریخ تحت بازداشت قرار می‌گیرد.
وی در تاریخ ۲۸ دی همان سال، با تبدیل قرار بازداشت به کفالت، آزاد شد. دلیل بازداشت چندماهه وی تا زمان آزادی وی نامشخص بود.
بقایی پس از آزادی از سلول انفرادی و با پشت سر گذاشتن ۲۲۵ روز از «بازداشت موقت» رهایی یافت و پس از آزادی طرح شکایت از تعدادی از شخصیت‌های سیاسی را آغاز کرد که در دوران بازداشت، به ادعای بقایی، اتهامات دروع و کذبی را به او نسبت داده بودند.
وی در واکنش به بازداشت خود، در ۶ اسفند ۱۳۹۵ گفت «خدا را شاکرم که بنده را با کیسه معمولی کیسه نکشیدند، بلکه با سنگ پا مرا کیسه کشیدند! یعنی دیگر به جای ذره بین با میکروسکوپ در تمام زندگی من و طایفه‌ام وارد شده‌اند. من اینجا اعلام می‌کنم حضرت عباسی نصف این ذره بین را در زندگی هر کسی می‌انداختند، چه چیزهایی که از تویش درنمی‌آمد!»

حمید بقایی شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶
بقایی در بهمن ماه سال ۹۵، کاندیداتوری خود را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ اعلام کرد، و جناح خود را در این عرصه مستقل خواند.گرچه محمود احمدی‌نژاد پیشتر اعلام کرده بود که از کسی در انتخابات ۱۳۹۶ حمایت نخواهد کرد اما در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ در بیانیه‌ای حمایت خود از بقایی را اعلام کرد.

پیشنهاد سایت دیلی :
بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی
بیوگرافی سید مصطفی هاشمی طبا
بیوگرافی سید مصطفی میرسلیم

بیوگرافی و عکس اینستاگرام حمید بقایی ( biography Hamid Baqai )

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
73 بازدید