بیوگرافی و عکس رضا ضراب (Reza Zarrab )

بیوگرافی و عکس رضا ضراب (Reza Zarrab )

%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d8%b6%d8%b1%d8%a7%d8%a8

بیوگرافی رضا ضراب (Reza Zarrab )

رضا ضراب یا رضا صراف(متولد ۱۳۶۲ هجری شمسی در تبریز)، یک ایرانیِ مقیم ترکیه و همسر خواننده ترک ابرو گوندش می‌باشد، وی در سال ۲۰۱۳ به اتهام فساد اقتصادی در کشور ترکیه به مدت دو ماه بازداشت شد و نهایتاً در دادگاه تبرئه گردید. وی سپس در ماه مارس ۲۰۱۵ در شهر میامی در ایالت فلوریدای آمریکا با اتهامات فساد اقتصادی و نقض قوانین آمریکا بازداشت شد و اکنون در آمریکا زندانی است. گفته می‌شود رضا ضراب همکاری‌های اقتصادی گسترده با شرکت سورینت متعلق به بابک زنجانی داشته است. ضراب در ترکیه به رضا صراف (به ترکی استانبولی: Rıza Sarraf) مشهور است

 

%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d8%b6%d8%b1%d8%a7%d8%a8

زمینه شغلی و زندگی خصوصی

رضا ضراب در سال ۱۳۶۲ در تبریز به دنیا آمد، در ابتدای زندگی رضا صراف باوجود مهاجرت پدرش به دوبی، ترجیح می‌دهد که در کشور ترکیه بماند بعدها نیز تصمیم می‌گیرد در کنار تحصیل به رسیدگی به‌کارهای تجاری پدرش مشغول باشد، اما به‌مرورزمان کم‌کم پا به عرصهٔ تجارت‌های دیگر نیز می‌گذارد. وی به دلیل استفاده از عنوان فرزندی حسین ضراب (پدرش) و هم به‌واسطه آشنا شدن در سالیان زیاد با دوستان و آشنایان پدرش به‌طور نسبی برای خود نام و شهرتی دست‌وپا می‌کند. خانواده ضراب علاوه بر ایران در ۳ کشور آذربایجان، ترکیه و امارات متحده عربی فعالیت‌های اقتصادی دارند و در حوزه‌های مختلف بازرگانی و صنعتی همچون صادرات و واردات طلا و سنگ‌های قیمتی، نقل‌وانتقال و مبادله ارز، کشتی‌سازی، فولاد و… کار می‌کنند. حسین ضراب پدر رضا ضراب بعد از بازگشت به ایران فعالیت‌های خود را با تأسیس کارخانجات فولاد ادامه داد، حسین ضراب ابتدا در بیست‌ودو اردیبهشت‌ماه هزار و سیصد و هشتادوهفت شرکت صنایع فولاد کاوه تیکمه داش را به ثبت رساند. این کارخانه در هجده مهرماه سال ۱۳۹۱ به بهره‌برداری رسید و افتتاح شد.

رضا ضراب با توجه به داشتن ملک و املاک فراوان در چند نقطه از دنیا و دارا بودن صرافی بزرگی در امارات متحده عربی جای خود را در میان بازرگانان و تجار به‌عنوان جوانی متمول، فعّال و جویای نام و البته دست‌ودل‌باز و پول‌خرج‌کن باز می‌کند و نامش بر سر زبان‌ها می‌افتد.

پیش از آنکه رضا صراف با ابرو گوندش خوانندهٔ مشهور ترکیه ازدواج کند، در سال ۲۰۰۲ از گونل یکی دیگر از خواننده‌های مطرح آن روزهای ترکیه نیز خواستگاری کرده و با پاسخ مثبت گونل رضا صراف بیش از پیش در کانون توجهات قرار می‌گیرد، این پیوند و همچنین متمول بودن رضا صراف، در کنار اشتغال به‌کار تجارت و همگامی و همکاریِ دوستان و آشنایان پدرش پله‌های موفقیت را برای وی هموار می‌کند. اما رضا صراف در سال ۲۰۰۸ در اقدامی بحث‌برانگیز به‌طور ناگهانی از گونل جدا می‌شود و اعلام می‌کند که با «گونل» هیچ رابطه‌ای نداشته است و دیگر از وی جدا شده این موضوع مجدداً رضا صراف را تیتر یک روزنامه‌های ترکیه می‌کند، و پس از گذشت پنج ماه از این جدایی در سال ۲۰۰۹ رضا صراف رسماً اعلام می‌کند که پس از مدت‌ها که با «ابرو گوندش» (یک خوانندهٔ دیگر ترک) رابطه داشته، حالا قصد ازدواج با او را دارد. در فوریه ۲۰۱۰ میلادی، در مطبوعات ترکیه اعلام شد ابرو گوندش یک خوانندهٔ سرشناس و نام آشنا، با یک تاجر «سرشناس» ایرانی‌الاصل دارای تابعیت دوگانه جمهوری آذربایجان و ترکیه به نام «رضا ضراب» ازدواج کرده‌است. همچنین اعلام شد شخصی که ابرو گوندش با وی ازدواج کرده متعلق به یک خانواده ثروتمند ایرانی اهل تبریز است و حاصل ازدواج این دو، یک دختر است.

رضا صراف را یک تاجر متبحر درزمینه نفت و طلا می‌دانند. او در ترکیه مالک هلدینگ رویال است. بااینکه رشته اصلی فعالیتش سنگ‌های قیمتی و طلا است اما در فعالیت‌های اقتصادی دیگری نیز دست دارد، او یک کارخانه کشتی‌سازی را اداره می‌کند که در اصل متعلق به پدرش است. رضا صراف به‌واسطه فعالیت‌های متعددش در ترکیه مشهور، و به یکی از نزدیکان رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر (و رئیس‌جمهور) تبدیل شد. تا جایی که اردوغان بارها از او به‌عنوان جوانی خیر نام می‌برد.

دولت آمریکا می‌گوید که ضراب سالانه ۱۱ میلیارد دلار از کسب و کارهایش درآمد دارد و دارایی‌های او شامل ۲۰ ملک، شش اسب، ۱۷ اتومبیل مجلل، هفت قایق تفریحی، یک هواپیمای شخصی و بیش از ۱۰ میلیون دلار آثار هنری است. بنابه این گزارش آنها اشاره کردند که یک کارمندِ ضراب ادعا کرده که بر ساخت قایقی تفریحی برای او به طول بیش از یک زمین فوتبال با سه زیردریایی شخصی نظارت داشته است.

%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d8%b6%d8%b1%d8%a7%d8%a8

اتهام انتقال غیرقانونی طلا از ایران به ترکیه

در جریان ماجرای بحران فساد مالی ترکیه ۲۰۱۳ در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۳ میلادی، «واحد جرایم سازمان‌یافته پلیس ترکیه»طی عملیاتی رضا ضراب و حدود ۵۰ نفر از افراد مرتبط با وی را دستگیر کرد. رضا ضراب متهم است که در جریان انتقال یک محموله طلا به ایران، به انتقال غیرقانونی پول از طریق یک بانک متعلق به دولت ترکیه و پرداخت رشوه به نزدیکان مقامات دولتی اقدام کرده است.

در آذر ماه ۱۳۹۲ نام شرکت سورینت این بار در اتهام “انتقال غیرقانونی طلا از ایران به ترکیه” توسط مطبوعات آن کشور مطرح شد اما در ایران مقامات قضایی و دولتی موضع گیری در این باره نداشتند. وبگاه الف در این باره نوشت :”مطبوعات ترکیه با افشای انتقال غیرقانونی طلا از ایران به ترکیه و سپس دوبی، پای شرکت سورینت ایران را به این پرونده باز کردند. با بالاگرفتن دعوای سیاسی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه میان جناح وابسته به فتح الله گولن و رجب طیب اردوغان و افشای پی در پی فسادهای مقامات و آقازاده‌های دولتی، پای سورینت ایران هم به این پرونده باز شد. جریانات مربوط به کشف بیش از ۱٫۵ تن طلا در فرودگاه آتاتورک ترکیه بخشی از اتهامات مختلفی است که علیه آقازاده‌های کابینه اردوغان مطرح شده است؛ بنابراین گزارش، در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۳، هواپیمایی متعلق به خطوط هوایی یو.ال. اس با محموله ۱٫۵ تن طلا در فرودگاه آتاتورک متوقف می‌شود. مقصد بخشی از این طلاها شرکت‌های ترکیه‌ای بوده‌اند و بخشی نیز که به ادعای رسانه‌های ترکیه فاقد اسناد و مدارک رسمی بوده‌اند، متعلق به شرکت سورینت در ایران بوده‌اند

%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d8%b6%d8%b1%d8%a7%d8%a8

اخبار مبتنی بر دستگیر شدن‌ها

در ترکیه

پس از افشای پرونده‌هایی، ضراب و فرزندان تعدادی از وزیران اردوغان برای مدت کوتاهی دستگیر شدن و کابینه حزب عدالت و توسعه دچار تغییرات گسترده‌ای شد. تعدادی از وزیران دولت اردوغان به دستور او استعفا کردند. اعتراض‌هایی نیز در شهرهای مختلف ترکیه انجام شد. اردوغان همواره اتهام فساد اقتصادی را توطئه دشمن خوانده است. او انگشت اتهام را به سمت کشورهای خارجی و فتح‌الله گولن رهبر جنبش خدمت که اکنون در آمریکا ساکن است، نشانه گرفته است. اما درنهایت پس از گذشت چند ماه در ابتدا ضراب، و سپس سایر متهمان این پرونده با قید وثیقه آزاد شدند و پس‌ازآن دادگاه استانبول رأی به تبرئه ضراب و همکاران او داد.

سفر به آمریکا و دستگیر شدن در آن کشور

رضا ضراب پس از سفری که به آمریکا داشت به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران در آمریکا بازداشت شد، آمریکا رضا ضراب را به دلیل نقض تحریم‌های ایران در شهر میامی دستگیر کرد. کاملیا جمشید و حسین نجف زاده (۲ ایرانی دیگر) نیز به همراه وی دستگیر شدند.

براساس ادعانامه‌ای که در منهتن نیویورک تسلیم دادگاه شده رضا ضراب، کارمندش کاملیا جمشیدی ۲۹ ساله، و حسین نجف‌زاده، ۶۵ ساله کارمند ارشد یک شعبه بانک ملت ایران، متهم به تلاش برای انجام صدها میلیون دلار معاملات مالی در نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند. از اتهامات آنها توطئه برای کلاهبرداری از دولت آمریکا، نقض قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی، توطئه برای کلاهبرداری بانکی، و توطئه برای ارتکاب پولشویی است. به گفته مقام‌های قضایی آمریکا این جرایم ادعایی در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ انجام شد.

در همین راستا وکیل رضا ضراب نیز به دادگاهی که بررسی آزادی موکلش را با وثیقه پنجاه میلیون دلاری آغاز کرده پیشنهاد داد که به‌جای زندان، او را در حبس خانگی در آپارتمانی مجلل در منهتن تحت‌الحفظ نگهداری کنند. نخستین جلسه دادگاه ضراب در ماه اردیبهشت ۱۳۹۵ در نیویورک برگزار شد و وی اتهامات مربوط به برنامه‌ریزی توطئه برای انجام صدها میلیون دلار مبادلات مالی برای کمک به ایران را رد کرد.

%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d8%b6%d8%b1%d8%a7%d8%a8

رضا ضراب و همسرش ابرو گوندش

%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d8%b6%d8%b1%d8%a7%d8%a8

مطالب مرتبط در سایت دیلی :

  1. بیوگرافی و عکس اینستاگرام ابرو گوندش (Ebru Gündeş )
  2. عکس های جدید ابرو گوندش و همسرش رضا ضراب
  3. بیوگرافی و عکس رضا ضراب (Reza Zarrab )
  4. عکس های جدید ابرو گوندش
  5. عکس جدید ابرو گوندش و دخترش
  6. آیا ابرو گوندش از همسرش رضا ضراب جدا شده + عکس

بیوگرافی و عکس رضا ضراب (Reza Zarrab )

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
87 بازدید