طرز تهیه سمنو ویژه هفت سین عید نوروز 96

طرز تهیه سمنو ویژه هفت سین عید نوروز 96

روش تهیه سمنو برای هفت سین عید نوروز ۹۶ را در دنیای عید نوروز سایت دیلی مشاهده نمایید .

 سمنو هفت سین عید نوروز 96

مواد لازم :

گندم
۱ كيلو
آرد گندم
۳الي ۴ كيلو
بادام يا فندق يا پسته با پوست
به ميزان لازم

طرز تهيه :

گندم نقره اي شده را چرخ كرده سپس آن را در ظرفي ريخته مقداري آب روي آن مي ريزم و خوب مخلوط مي كنيم . از صافي رد كرده مواد موجود در صافي را بين دو دست فشار داده تا كاملاً شيره آن خارج شود . آرد را در ظرفي ريخته شيره گندم تهيه شده را بتدريج به آرد اضافه كرده و هم مي زنيم بطوري كه گلوله نداشته باشد .

(بايد توجه داشت كه مقدار شيره در حدي باشد كه مايه را كاملاً رقيق كند) روي حرارت قرار داده و مايه را كاملاً هم مي زنيم تا زماني كه به جوش آيد و غليظ شود . اين مايه بايد مرتب هم زده شود زيرا سمنو زود ته مي گيرد. آنقدر زدن را ادامه مي دهيم تا اب آنكاملاً تبخير شده و به شكل حلوا در آيد و رنگ آن كمي سرخ شود (بايد متذكر شويم كه در سمنو شكر يا روغن اضافه نمي شود , زيرا جوانه گندم بطور طبيعي مقداري شيرين و چربي دارد) مجدداً بتدريج مقداري آب به سمنو اضافه كرده ,هم مي زينيم تا گلوله نشود و مايه يكدست و رقيق شود.

حرارت را ملايم نموده وگاهي آن را هم مي زنيم تا زماين كه كاملاً غليظ شود و به صورت سمنو در آيد . در آخر پسته يا فندق يا بادام با پوست رادر سـمنو ريخته بعد از بيست الي سه دقيقه حرارت را خاموش كرده و مورد استفاده قرار مي دهيم . قابل ذكر است كه اين غذاي سنتي ايراني براي كودكان بسيار مفيد و مغذي مي باشد .

طرز تهیه سمنو ویژه هفت سین عید نوروز 96

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
54 بازدید