علت لکه های قهوه ای روی پوست بدن

به علت ها و دلایل مختلف لکه های قهوه ای رنگ را می توان در صورت و سایر نقاط بدن مثل دست، پا، کمر، شکم و پوست سر مشاهده نمود.در نوزادان و کودکان که پوست حساستری دارند نیز ممکن است به علت آفتاب یا عوامل دیگر دچار این لکه های شیر قهوه ای کمرنگ یا پررنگ تر شوند که گاهی لکه های پوست بزرگی را شامل می شوند.یکی از بهترین راه رفع و درمان، استفاده از اشعه لیزر است که می تواند لکه های قهوه ای روی پوست را به سرعت و با کمترین عوارض و با بهترین قیمت از بین ببرد. درمان لکه های قهوه ای پوست خصوصاً اگر در روی صورت باشند احساس خوشایندی به شخص می دهند و اعتماد به نفس را در فرد تقویت می کند. پيشاني يکي از شايع‌ترين جايگاه‌هاي محل بروز ملاسما است. ملاسما يکي از مشکلات شايع پوستي است که باعث ايجاد لک‌هايي به رنگ خاکستري تا قهوه‌اي در صورت مي‌شود. لک صورت در اغلب افراد بر روي گونه‌ها، پل بيني، پيشاني، چانه و بالاي لب بالايي پديدار مي‌شود. همچنين اين لک‌ها ممکن است بر روي قسمت‌هايي از بدن که بيشتر در معرض نور آفتاب قرار مي‌گيرد، مانند مچ و ساعد دست و گردن نيز ظاهر شود.

آیا این مشکل پوست شماست؟ آیا شما متوجه لکه های قهوه ای کوچک و یا حتی لکه های در حال توسعه بزرگ بر روی صورت خود شده اید ؟ آیا تکه های بزرگ از رنگ قهوه ای تیره تر که بیشتر در تابستان ظاهر میشوند در پوست خود دارید ؟ چه عواملی باعث ایجاد لکه های قهوه ای میشوند؟

لکه های قهوه ای رنگ بر روی پوست به چند دلیل ایجاد میشوند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول زمان، برخی از داروها (مانند استروژن و سایر هورمون ها) و عوامل ژنتیکی – همه به ایجاد لکه های قهوه ای بر روی پوست کمک می کنند. به طور کلی، یک نقطه قهوه ای رنگ یک منطقه کانونی است که در آن تعداد بیشتری از سلول های رنگدانه (به نام “ملانوسیت”) و یا تعداد مولکولهای رنگدانه ای بیشتری (به نام “ملانین”) در ملانوسیت افزایش یافته است.

برخی از ملانین های اضافی در لایه بالایی پوست یا اپیدرم شما قرار گرفته اند . برخی از ملانین اضافی عمیق تر ، در درم قرار گرفته اند . بنابراین، لکه های قهوه ای واقعا یک گروه متنوع از مسائل پوست هستند . انواع مختلف افزایش رنگدانه نیاز به درمان های مختلفی دارد .

راه حل، رفع و درمان لکه های قهوه ای
لیزر و دستگاه های نورپالس شدید لکه قهوه ای روی پوست را حذف میکنند و در تکه ای از پوست با هدف قرار دادن ملانین و ملانوسیت، سلول های دیگر در پوست را دست نخورده باقی می گذارند . این ویژگی منحصر به فرد است به همین دلیل این روش بی خطر ترین و موثر ترین درمان لکه های قهوه ای روی پوست است.

1. درمان با لیزر
لیزر یک دستگاه پزشکی که تغییر کرده است و به طور چشمگیری راه را برای درمان ماه گرفتگی پوست و دیگر درمان مسائل پوست آسان کرده . تعریف یک لیزر می تواند به شما کمک کند تا بهتر درک کنید که چرا روش های لیزری به طوری ایمن و موثر اند . لیزر دستگاه نوری ساطع کننده منحصر به فردی است که یک طول موج بسیار خاص از نور را برای از بین بردن یک مسأله یا مشکل است هدف قرار می دهد. لیزرهای خاصی طراحی شده اند که فقط به حذف لکه های قهوه ای می پردازند . این دستگاه ها ملانین اضافی را که باعث تغییر رنگ میشود را میشکند.
این درمان لکه قهوه ای روی پوست یک روش مبتنی بر مراجعه به مطب و بدون نیاز به بیهوشی می باشد. به طور کلی در 1-2 جلسه به بهترین نتایج دست می یابید.

2. پالس نور شدید (IPL) عکس جوانسازی
IPL مخفف عبارت “پالس نور شدید” است. دستگاه IPL برای درمان ترکیبی از مسائل پوست ایجاد شده است ، در مقابل لیزر برای درمان تنها یک هدف پوست استفاده می شود . تعریف IPL می تواند به شما کمک کندتا بهتر درک کنید که چرا IPL می تواند بهترین درمان ترکیبی در برابر نگرانی های پوست باشد.
هدف از یک سری از درمان IPL این است که پوست خود را ، با کاهش و قهوه مایل به قرمزو مناطق نامنظم که شما به عنوان یک نتیجه از افزایش سن و آسیب نور خورشید توسعه یافته است بیشتر به طور مساوی همسان کنید . علاوه بر این، IPL پوسترا روشن می کند و و آن را جوانتر میکند .

دستگاه IPL کار با ارائه طیف گسترده ای از رنگ های نور به طور همزمان ، برای درمان بیماری های متعدد پوستی مورد استفاده قرار میگیرد . نور ها فیلتر میشوند و سپس به صورت انتخابی در طول موجهای مختلف نور ارائه می شود . طول موج نور به لایه های مختلف (و عمق) از پوست تحویل داده می شود . بنابراین دستگاه IPL ما اجازه می دهد تا دکتر بهترین تنظیم و طول موج را برای هدف قرار دادن شرایط خاص پوست شما انتخاب کند .

در این روش، درمان IPL به طور موثر می تواند رنگدانه های قهوه ای رنگ در پوست قرمزی منتشر – در صورت، گردن، قفسه سینه، بازوها، و ساق پاها کاهش دهد.

این درمان ها معمولا در 15 تا 30 دقیقه به پایان می رسید. هیچ سوزنی وجود ندارد. بیهوشی مورد نیاز نیست. پوست برای چند ساعت قرمز می شود و احساسی مانند یک آفتاب سوختگی خفیف خواهید داشت ، اما شما می توانید فعالیت های روزانه خود را بلافاصله پس ازعمل از سر گرفته.

در طی 1 تا 3 هفته بعد، لکه های قهوه ای که ممکن است تحت درمان قرار گرفتند تیره، و سپس محو شده و پوسته پوسته می شوند . پس از تکمیل یک سری از 4 درمان در فواصل 1 ماهه، شما بهبودی قابل توجهی در رنگ های قرمز و قهوه ای پوستتان خواهید داشت .

نور شدید پالسی و یا IPL، نوعی از درمان با لیزر است که در آن طول موج‌های مختلف نور برای درمان انواع مختلف بیماریهای پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق نظر پزشکان و متخصصان پوست، طول موجهای مختلف نور دارای قابلیت‌های متفاوتی برای هدف قرار دادن و درمان انواع مختلف بیماری‌های پوستی و نیز درمان منافذ باز پوست هستند. نور لیزر با شدت بالا باعث تحریک پوست برای تشکیل کلاژن می‌شود و نهایتا” منجر به کوچک شدن منافذ پوست می‌گردد.

پس از درمان چه اتفاقی رخ می دهد؟

برای اولین نیم ساعت بعد از درمان با لیزر ناحیه تحت درمان به نظر می رسد کم رنگ و یا سفید شده است ، و ممکن است کمی متورم شود. منطقه تحت درمان ممکن است برای مدتی بعد از درمان با لیزر احساس داغی (مثل آفتاب سوختگی) داشته باشد ، و ممکن است برای بقیه روز قرمز و متورم بماند .لکه های قهوه ای ممکن است در طول یک روز تیره تر شوند ،و پس از آن حدود 7 تا 14 روز برطرف شوند .

گاهی اوقات (بسته به شدت تخریب های نور خورشید خود را) در منطقه تحت درمان ممکن است تا حدودی برای دو تا چهار هفته رنگ صورتی باقی می ماند ، و ممکن است در این زمان پوسته پوسته شدن وجود داشته باشد . این یک روند طبیعی است که برای از بین بردن لکه های رنگی در بدن کار می کند.

ممکن است برای چند ماه پس از درمان با لیزر برخی از روشن شدن پوست و تیره شدن ها وجود داشته باشد . از منطقه تحت درمان در برابر قرار گرفتن در معرض نور خورشید تا زمانی که پوست به طور کامل شفا نیافته و رنگ پوست به حالت عادی بازنگشته محافظت کنید .

پاکسازی ملایم پوست و استفاده از یک پماد آنتی بیوتیک مانند پماد Polysporin کمک خواهد کرد که زخم محل درمان به سرعت پس از درمان التیام یابد. برای قرمزی غیر معمول پوست خود را بررسی کنید ، درد یا تورم که ممکن است نشانه ای از عفونت باشد را در نظربگیرید . از کندن و یا تحریک کننده پوست پس از درمان اجتناب کنید .

60٪ -80٪ از کک و مک و لکه های سنی معمول پس از یک درمان برطرف میشوند . بعضی ازموارد نیاز به یک درمان دوم می شود،. برخی از لکه به طور کامل ناپدید نمیشوند، اما به طور قابل توجهی به رنگ های روشن تر پس از درمان در می ایند.
3. درمان های دیگر
درمان هایی که برای صاف کردن بافت پوست استفاده می شود میتواند لکه های قهوه ای را نیز کاهش دهد. هر کدام از این درمان ها در ترکیب های مختلف از مسائل پوست تمرکز می کند. این کار برای کک و مک صورت سطحی تر استفاده میشود . دیگردرمان ها برای رنگدانه عمیق تر با تخریب های نور خورشید عمیق تر موثرتر است. دستگاه های خاصی لکه های قهوه ای و قرمز را کاهش می دهد در حالی که دیگردستگاه ها لکه های قهوه ای روشن و بافت پوست صاف را تحت تاثیر قرار میدهند.

لکه قهوه ای روی پوست نشانه ی بیماری خاصی نیستند و می توانند به علت واکنش به نور خورشید و برخی داروها ایجاد شوند.بهترین درمان لکه های قهوه ای صورت استفاده از لیزر است که به سرعت می تواند این لکه ها را از بین برده و زیبایی را به پوست شما بازگرداند.

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
79 بازدید