کوه خامی

کوه خامی در شهرستان باشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد دارای طبیعتی بکر، زنده و دارای پوشش گیاهی متنوع آمیخته با گونه های متفاوت درختان از جمله بلوط است .
کوه خامی در شهرستان باشت قرار دارد و هر ساله در دو فصل زمستان و بهارپذیرای گردشگران زیادی از استان کهگیلویه و بویرحمد و استان های هم جواربه این منطقه است.
کوه خامی دارای طبیعتی بکر، زنده و دارای پوشش گیاهی متنوع آمیخته با گونه های متفاوت درختان از جمله بلوط است
ارتفاع بلندترین قله این کوه به حدود 3200متر می رسد و دارای اقلیم معتدل کوهستانی در فصول گرم سال است.
عظمت و شکوه خامی را می توان در یک نگاه احساس کرد و شاید تنها نقطه ی کوهستانی در ایران باشد که می توان در آن به طور یک جا از جنگل بلوط، چشمه ساران، آبشارها، علفزارها ،گیاهان، رودخانه ها و حیات وحش حرف به میان آورد.
در بخش کوهپایه ای خامی روستاهای زیادی از توابع شهرستان باشت مثل سرآب بیز، آبدهگاه، روستای امامزاده شازینعلی، کزنگان، تلچگاه، لار، کوهسرک، شابهرام شادگان، فتح ونیمدور و… را می توان نام برد که ساکنین این روستاها از سالیان دور تاکنون مشغول کشاورزی و دامداری در اطراف کوهستان بوده اند.
در حقیقت کوه خامی در بین شهرستان های گچساران و باشت واقع شده و این دو شهرستان در دو طرف جنوب و شمال خامی قرار دارند.
در کنار زیبایی های کوه خامی می توان به انواع پرندگان حلال گوشتاز جمله کبک ، تیهو و انواع کبوتر کوهی مانند گاهک،کریش و برچی اشاره کرد.
حیوانات درنده ای همچون پلنگ، خرس،گراز، گرگ، کفتار و همچنین جانورانی مثل روباه و جوجه تیغی و بز کوهی ساکنین همیشگی کوه خامی بوده اند.
گونه های گیاهی در کوه خامی بسیار متفاوت و نادر است و این کوه پوشیده از انواع گیاهان برای مصارف گوناگون است.
گیاهانی با خواص دارویی مثل پونه کوهی ،آویشن،ریواس،جاشیر،اوهندول،چویل وهمچنین گیاهانی مانند گل شیپوری ( کارده ) و بن سرخ(لیزک) و مخصوص دام می تواند به کندل کوهی (بیلهرحیوانی ) و گیلک اشاره کرد.
ناگفته نماند گیاهی به نام اوشنم (نام محلی) هم در کوه خامی می روید که در گذشته به عنوان پاک کننده بخصوص در شستشوی لباس کاربرد داشته است.
در کنار درختان بلوط که عمده ترین و بارزترین نماد جنگلی در کوه خامی به شمار می رود درختانی همچون کیگم،پسته وحشی (بن) ،کلخنک،ارزن ،بادام ،زالزالک و تاگ است که عرض اندام می کنند و در کنار این درختان زیبا درخت شگف انگیز دیگری به اسم (وول) وجود دارد که به گفته ساکنین محلی وقتی که عمرش به پایان می رسد خود بخود آتش می گیرد.
هر ساله کوهنوردان و گردشگران زیادی از سراسر استان کهگیلویه و بویراحمد و همچنین استان های هم جوار به کوه خامی می آیند تا نظاره گر و تصویرگرمناظر دل فریب و چشم اندازهای زیبای کوه خامی باشند.
بهترین زمان کوهنوردی در کوه خامی را از اول اردیبهشت ماه تا اواخر شهریورماه ذکر کرده اند.
گفتنی است که در سال های نه چندان دور کوهنوردانی از کشورهای مختلف خارجی از جاذبه های کوه خامی هم دیدن کرده اند.
کوه خامی دارای ایستگاه ها و استراحتگاه هایی برای کوهنوردان و اهالی منطقه است که از مهم ترین آن ها می توان به (گو ونا،اونو و بازگه) اشاره کرد.
(بازگه) زیباترین قسمت کوه خامی به شمار می رود و آخرین نقطه ییلاقی برای ساکنین و اهالی منطقه لحاظ می شود و به منطقه ایل نشین و عشایر نشین معروف است که برخی از اهالی محلی در فصول گرم سال به آنجا کوچ می کنند.
از مهم ترین چشمه ساران کوه خامی می توان به چشمه موری کش،او کمپ ،پیورو، چشمه اونو و کل کوزر اشاره کرد که چشمه موری کش از بیشترین آب در تمام فصول سال برخوردار می باشد.
بلندترین نقطه قله خامی به کل وول شهرت دارد که منطقه ای برف گیر است. علاوه بر این کوه خامی دارای تنگه هایی است که مانند یخچال های کوهستانی عمل می کند و در تمام فصول سال برف را در خود نگه می دارد؛ مثل تنگ برف گیر قیه(قیه همان پیاله و کاسه در اصطلاح محلی است).
در حال حاضر 3خانواده از طایفه و روستای کوهسرک در منطقه بازگه به صورت فصلی ساکن هستند و در منطقه گو ونا هم دو خانواده از همین روستا در تمام فصول سال سکونت دارند و مشغول زندگی هستند.

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
59 بازدید