بیوگرافی و عکس اینستاگرام کیکاووس یاکیده ( biography Keikavoos Yakideh )

بیوگرافی و عکس اینستاگرام کیکاووس یاکیده ( biography Keikavoos Yakideh )

بیوگرافی کامل “کیکاووس یاکیده” به همراه فیلم شناسی و عکسهای کیکاووس یاکیده بازیگر و دوبلور مشهور ایرانی را در نقشهای متفاوتش را در سایت دیلی ببینید.

نام اصلی کیکاووس یاکیده

زمینه فعالیت دوبلور  بازیگر  شاعر

تولد ۲۰ بهمن ۱۳۴۷ (49سال)  تهران

ملیت ایرانی

پیشه دوبلوربیوگرافی کیکاووس یاکیده
کیکاووس یاکیدهتولد۲۰ بهمن ۱۳۴۷ در تهران) دوبلور، شاعر و بازیگر ایرانی است. وی اصالتی بوشهری دارد، پدر وی بوشهری و مادرش تهرانی می‌باشد.

کیکاووس یاکیده و محمدرضا گلزار در آتش بس

او در نقش احمد دوست محمد رضا گلزار در فیلم آتش‌بس و در فیلم زن زیادی اثر تهمینه میلانی و همچنین در نقش جمشید کاظمی در سریال هوش سیاه و سری دوم هوش سیاه بازی کرده است. وی در فیلم‌های تلویزیونی به نام گل سرخ، اروند و وزن خشک و فیلم سینمایی عقاب صحرا بازی کرده‌است. آخرین کار او فیلم اکشن ” کلاف ” می‌باشد که همبازی لیلا اوتادی و انصاریان بازیگر و فوتبالیست می‌باشد

کیکاووس یاکیده در فیلم زن زیادی

کیکاووس یاکیده در سریال هوش سیاه

کیکاووس یاکیده در عقاب صحراجوایز و افتخارات کیکاووس یاکیده

دیپلم افتخار سردبیر انجمن بین‌المللی شعر در آمریکا ۲۰۰۲ شاعر برگزیده توسط سایت poetry.com در آمریکا ۲۰۰۳ مدال شعر شایسته از سمپوزیوم شعر واشنگتون دی سی دریافت کاپ شایستگی از انجمن بین‌المللی شعر/ ۲۰۰۴ نیز از افتخارات این هنرمند می‌باشد


دوبله‌های معروف کیکاووس یاکیده
دوبله صدای نقاش آمریکایی باب راس در سری برنامه لذت نقاشی توسط کیکاووس یاکیده انجام شده است؛ و در نقش جرویس پندلتون در بابا لنگ دراز و همچنین در سریال کمیسر و رکس (نسخه دوبله شده توسط صداوسیما) به جای کمیسر موزر و کمیسر براندتنر صحبت کرده است و همچنین در کارتون وایکینگها راوی داستان بودند.
کمیسر و رکس…….توبیاس مورتی
بتمن آغاز می‌کند…….کریستین بیل
شوالیه تاریکی …….کریستین بیل
شوالیه تاریکی برمی‌خیزد …….کریستین بیل
چارلی و کارخانه شکلات‌سازی …….جانی دپ
پنجره مخفی …….جانی دپ
جوخه انتحار …….یوئل کینامن
مأموریت غیرممکن ۲ …….دوگری اسکات
بازگشت بتمن …….مایکل کیتون
اژدهای سفید


آثار مکتوب کیکاووس یاکیده
مجموعه شعر بانو و آخرین کولی سایه‌فروش، انتشارات کاروان، ۱۳۸۱ – بانو و آخرین کولی سایه‌فروش، انتشارات قطره، چاپ ششم (چاپ اول قطره)، ۱۳۹۰
مجموعه داستان کوچهٔ بابل، نشر آرویج، ۱۳۸۲
مجموعه شعر کولی پیراهن تنگ یک خواب بلند، انتشارات کاروان، ۱۳۸۶ – کولی پیراهن تنگ یک خواب بلند، انتشارات قطره، چاپ سوم ۱۳۹۰


برخی از شعر های کیکاووس یاکیده
برو بانو!
بگذار بیدار شوم
باید بروم…
خیال تورا به دوش کشیدن، خرج دارد!

باران که می‌بارد،
تمام کوچه‌های شهر،
پر از فریاد من است که می‌گویم:
من تنها نیستم…
تنها منتظرم! تنها!

در اینجا،
کوهی است که گم شده
بی آنکه تورا
دیده باشد


کیکاووس یاکیده از دوران کودکی تا به امروز

نگاهي به آثار و زندگي هنري كيكاووس ياكيده


«كيكاووس ياكيده» كه بيشتر با صداي گرم و آرامش به دوبله و جان دادن بسياري از شخصيت ها از جمله «بابا لنگ دراز» و يا همان «آقاي پندلتون»‌در كارتون «بابا لنگ دراز»‌، «باب راس» در برنامه هنري «لذت نقاشي» ،‌ «كميسر موزر»‌ در مجموعه تلويزيوني «كميسر وركس» و … پرداخته ، اين بار نيز توانسته با بازي خود از پس نقش يك هكر باهوش كه مجرمي فراري و قاتل است ، خوب برآيد.

«كيكاووس ياكيده» كه به ايفاي نقش «كامران بوريايي» يك جنايتكار رایانه ای در «هوش سياه 1» و «هوش سياه 2» پرداخته ، بر خلاف چنين ظاهر و نقشي ، شخصيتي آرام و شاعرانه دارد كه تبلور چنين احساسي را مي توان در كتاب هاي شعرش با نام «بانو و آخرين كولي سايه فروش» و «كولي پيراهن تنگ يك خواب بلند» به وضوح ديد.

شعرهاي اين شاعر كه رويكردي متفاوت به شعر است را مي توان به نوعي «هايكو» (كوتاه ترين گونه شعري در جهان كه مبدع آنها ژاپني ها هستند) ناميد كه در كوتاهترين گفته ، زيباترين و عميق ترين احساس هاي شاعرانه را به دنبال دارد.

اين صدا پيشه پركار به داستان نويسي هم روي آورده و داستاني با نام «ماهي هاي آبي سقف» در كتاب «كوچه بابل» كه مجموعه چندين داستان از چندين نويسنده است را به رشته تحرير درآورده است.
«كيكاووس ياكيده» كه با گفتن جمله : قربان اين مرد اظهار مي كند فرمانده بزرگيه ، در فيلم «طريق القدس» (راه قدس) از يك سرباز رومي كار دوبله خود را آغاز كرده و با استعدادي كه از خود نشان داده ، توانسته نقش گويي هاي شاخصي را انجام دهد.
صداي او كه يكي از بهترين گزينه ها براي دوبله به جاي ستارگان سينما از سوي مديران دوبلاژ است ، به جاي هنرپيشگاني نظير جود لاو (در فيلم “كوهستان سرد”) ، جاني دپ (در فيلم “پنجره مخفي” و “چارلي و كارخانه شكلات سازي”) و هيو جكمن (در فيلم “پرستيژ”) تأثيرگذاري بسياري را براي فيلم به همراه داشته است.

علاقه اصلي و قلبي «كيكاووس ياكيده» به تئاتر كه از نظر عاطفي ريشه اي ديرينه براي او دارد نيز باعث شده تا به هنرنمايي در تئاترهايي همچون «پابلو نرودا»‌، «روزهاي زرد» ، «تيغ كهنه» ، «نكراسوف» ، «ريچارد سوم» و … بپردازد.
مجسمه سازي ، يكي از هنرهاي ديگريست كه اين هنرمند با ذوق آن را تجربه كرده و البته به گفته خود ياكيده ، مجسمه سازي را به گويندگي ترجيح مي دهد.

آنچه اين هنرمند را تا حدود زيادي متمايز مي سازد ، سرك كشيدن به هنرهاي مختلف و تجربه آنهاست كه البته بايد گفت در اكثر آنها نيز توانسته موفقيت هاي چشمگيري را به دست آورده است.
نوشته “كيكاووس ياكيده” در پايان كتاب شعرهايش:
كولي ام ؛ صبح ها خورشيد را از بچه هاي آن طرف زمين مي گيرم ، غروب به بچه هاي اين طرف مي دهم…

بیوگرافی و عکس اینستاگرام کیکاووس یاکیده ( biography Keikavoos Yakideh )

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
75 بازدید