آبشار جلسنگ

آبشار جلسنگ لفور مازندران

آبشار جلسنگ

آبشار جلسنگ

آبشارها یکی از زیباترین عناصر موجود در طبیعت اند که با چهره ی شادابی که دارند به راحتی از آدمی دل می ربایند. از جمله مزایایی که هر ابشار از آن بهره می برد وجود طبیعتی سرسبز و خرم در اطراف خود می باشد. طبیعتی که دست در دست آبشار می گذارد تا گردشگران را به سمت خود فرا بخوانند و لحظاتی شاد را برای آنها به ارمغان بیاورند. کشور ایران پر از این ابشارهای خروشان است که هر یک با ارتفاع و هیبتی متفاوت در گوشه ای از این کشور سرزنده قرار دارند و از نقطه ای متفاوت سرچشمه می گیرند. یکی از این آبشارها که البته بسیار هم زیبا و دل نشین است آبشار جلسنگ واقع در منطقه ی لفور از استان مازندران می باشد. در ادامه با این ابشار و مناظر اطراف آن بیشتر آَشنا می شویم.

آبشار جلسنگ امکان برپایی چادر و بساط کمپینگ در اطراف خود را برای گردشگران و طبیعت گردان فراهم می کند اما چنانچه از آن دسته افرادی هستید که مایلید در سفر حتما در هتل اقامت کنید می توانید وارد سایت ایران هتل آنلاین شوید و بعد از نوشتن نام مازندران در کادر جست و جو تمام هتل های ساری و هتل های رامسر و دیگر شهر ها را ببینید و یکی را به دلخواه انتخاب کنید و شب را آسوده خاطر سر بر بالین بگذارید و یک روز از سفر خود به استان مازندران را به گردش در اطراف این آبشار زیبا اختصاص دهید..

آبشار جلسنگ

آبشار جلسنگ

معرفی کلی
منطقه ی لفور واقع در شهرستان سوادکوه از استان مازندران منطقه ی بسیار سرسبز و زیبایی است. از جمله جنبه های زیبای این منطقه وجود آبشارهای متعددی است که هر یک به شکلی متفاوت بر زیبایی منطقه می افزاید و آن را به شکلی مختلف می آراید. هر یک از این آبشارها قامتی بلند بالا دارد و زیبایی خاصی به منطقه ارزانی می دارد و طبیعتی ناب و بی نظیر را در دل آن به وجود می آورد. از جمله ی این آبشارها، آبشار سه قلوی جلسنگ است که واقعا زیبا و دیدنی است. این آبشار در سوادکوه شمالی قرار دارد. فضای اطراف ابشار جلسنگ کاملا بکر و دست نخورده است و محل بسیار مناسبی برای زدن به دل بی ریای طبیعت می باشد. آدرس دقیق این آبشار سه قلو که در اوج زیبایی و طراوت قرار دارد مراتع جنگلی منطقه ی لفور، در فاصله ی 24 کیلومتری از شهر شیرگاه (در 230 کیلومتری از تهران)، در فاصله ی 6 کیلومتری از روستای امام کلا لفور است. لازم به ذکر است روستای امام کلای لفور به دلیل وجود مرقد امامزاده سید علی کیا سلطان و نیز حفظ بافت قدیمی روستا و روستای گالشکلی لفور صرفا به دلیل حفظ بافت قدیمی روستا دو مورد از مناطقی هستند که همواره مورد توجه گردشگران می باشند.

این ابشار زیبا همیشه در لیست برنامه های تورهای طبیعت گردی بوده و است و از طرفداران بسیاری برخوردار می باشد. از جمله نکاتی که در مورد رفتن به دیدن این آبشار باید بدانید اینکه مسیر رسیدن به آن پیاده روی طولانی مدتی دارد. این مسیر حدودا 5 کیلومتر است و دارای شیب متوسطی می باشد و نزدیک به 2 تا 3 ساعت طول می کشد تا طی شود. در واقع مسیر رفت و برگشت به آن حدود 5 ساعت با پای پیاده راه در پیش دارد.

پس باید همواره کفش مناسب پیاده روی و یک بطری آب و در صورت تمایل مقداری خوراکی به همراه داشته باشید تا از گشت و گذار در دل طبیعت و مسیر رسیدن به این خلقت زیبای پروردگار لذت بیشتری ببرید. با اینکه راه رسیدن به آبشار سه قلوی جلسنگ طولانی است اما به قدری زیبا و دل نشین و هیجان انگیز است که اصلا طولانی بودن راه احساس نمی شود و خستگی در آن معنایی ندارد. در این راه ابتدا از کوهپایه های منطقه ی لفور عبور می کنید، سپس به منطقه ی زیبای پنج بند می رسید، از اینجا به بعد در کنار رودخانه ی خروشان و زیبای موجود در منطقه قدم بر می دارید و پس از مدت کوتاهی به جنگل های انبوه و فوق العاده زیبا و سرسبز منطقه ی لفور می رسید و کم کم صدای آبشار سه قلوی جلسنگ را می شنوید. در این جنگل ها می توانید کلبه های جنگلی زیبایی را هم ببینید که دامداران منطقه در ماه های اردیبهشت تا خرداد به طور دائم در آنها سکونت می کنند. چند قدم که جلوتر بروید منظره ی تماشایی‌ آبشارها خودنمایی می کند. در اینجاست که چشمانتان خیره می شود که چگونه ممکن است این همه زیبایی در یک مکان جمع گردد. از طرفی با تنفس اکسیژن خالص جان تازه ای می گیرید و به قدری شاداب می شوید که تا مدت ها احساس سرخوشی می کنید. بدین ترتیب می توانید لحظات خوشی را برای خود و همراهانتان رقم بزنید و خاطره ی خوب این گردش روزانه را برای همیشه در ذهن بسپارید.

آبشار جلسنگ

آبشار جلسنگ

آبشار جلسنگ
آبشار سه قلوی جلسنگ یکی از بی نظیرترین آبشارهای استان مازندران و منطقه ی لفور به شمار می رود. این ابشار تا حد زیادی مورد علاقه ی گردشگران و طبیعت‌ گردان است. یکی از دلایل علاقه ی افراد به این آبشارها محل قرارگیری آنهاست. در واقع آبشار جلسنگ در میان جنگل‎ های هیرکانی قرار دارد. تنوع گونه‌ های گیاهی و جانوری در این جنگل ها بسیار زیاد است. از طرفی آرامشی که در آنها حکم فرماست ستودنی است و زیبایی خاصی که دارند انسان را مات و مبهوت می کند.

آبشار جلسنگ از آن دسته مقاصد گردشگری است که مسیر رسیدن به آن خود یک جاذبه ی دوست داشتنی است. جاذبه ای که زیبایی آن از همان ابتدای جاده شروع می ‎شود، در میان جنگل ‌های انبوه بالا می رود و در نزد آبشارها اوج می گیرد. همین که به آبشارها برسید خنکای آبی زلال صورت‌تان را نوازش می کند و با مناظر دیدنی اش به استقبالتان می شتابد و با صدای شنیدنی که دارد ورودتان را خوش آمد می گوید. آبشار جلسنگ در منطقه تنها نیست بلکه در نزدیکی خود همسایه ی دیگری هم دارد. نام این همسایه که در زیبایی دست کمی از آبشار جلسنگ ندارد آبشار اسپی آر است که برای رسیدن به آن باید از روی پلی که در آن حوالی وجود دارد عبور کنید. عبور از روی پل خود یک تجربه ی هیجان انگیز است. تجربه ای که به هیجان ختم نمی شود بلکه دیدن از چشم ‌اندازهای زیبایی را هم شامل می شود. آبشار اسپی آر یک آبشار صخره ای است که لذت از این سفر سرسبز را کامل می‌ کند.

مطالعه بیشتر