غار موزه وزیری تهران

غار موزه وزیری تهران

بسیاری از اساتید و هنرمندان ایران، شیفته سرزمین مادری و فرهنگ غنی آن هستند، به همین خاطر همه دارایی و عمر گرانمایه خود را صرف توسعه و اشاعه هنر و فرهنگ وطن می کنند.

در شمال پایتخت، مردی هنرمند، از تبار عاشقان سرزمین نامی ایران، موزه ای جالب و دیدنی را با سرمایه شخصی از آثار مجسمه سازی و کلکسیون های ارزشمند خود در فضایی خاص و شگفت انگیز احداث کرده، تا علاقه مندان به هنر و دانشجویان هنری آزادانه از این فضا بهره ببرند.

غار موزه وزیری

غار موزه وزیری

غار موزه وزیری

در سال 1384 دکتر وزیری با ایده و خلاقیت خود اولین غار موزه خصوصی ایران را در زمینی به مساحت 1000مترمربع با یک ساختمان دوبلکس افتتاح کرد که توسط خود ایشان اداره می شود و کلیه هزینه های آن را دکتر وزیری برعهده دارد.

این موزه در حال توسعه و تکمیل می باشد و دالان هایی را در دل کوه جهت نمایش آثار ایجاد کرده اند.

روح ایرانی وایران دوستی مشخصه بارز تمامی آثار استاد است؛ او با اثار خود روایتگر فرهنگ اصیل ایرانی و فولکلور ایران و شاهنامه فردوسی می باشد. ایشان حاصل تلاش و زحمت شبانه روزی50 ساله خود را در معرض تماشای هموطنان خود قرار داده و به خاطر علاقه ای که به سرزمین مادری خود دارند، پیشنهاد و دعوت کشورهای دیگر را برای فعالیت هنری خود نپذیرفتند.

در این موزه ما شاهد قسمتهای مختلف ، بخش نمایشگاهی، کارگاهی، صنایع دستی، آموزشی، نگارخانه وسالن اجتماعات هستیم.

موزه ای جالب و دیدنی که دانشجویان رشته های هنر وعلاقه مندان به هنرمی توانند از ایده های استاد و تجربیات ایشان استفاده کنند و با ایشان مصاحبه و ملاقت حضوری داشته باشند. فضای آزاد و دوستانه این مجموعه برای گردشگران و بازدید کنندگان بسیار دلچسب و دیدنی است و بدون هیچ محدودیتی می توانند از این موزه عکاسی کنند.

غار موزه وزیری

غار موزه وزیری

مجموعه های غار موزه وزیری

1) سرای بسطامی

سرای بسطامی سالنی است سمعی و بصری به منظور برگزاری سمینارها، همایشها، جشنواره ای فرهنگی وهنری، گردهمایی انجمن های ادبی. حداکثر ظرفیت این سالن 90نفر می باشد.

2) گالری

قسمتی از این مجموعه به گالری و نمایش آثار هنری هنرمندان اختصاص داده شده و هنرمندان رشته های مختلف هنری برای نمایش آثار خود از این سالن  40متری استفاده می کنند. قسمت گالری مجموعه توسط خانم رکسانا هوشمند وزیری اداره می شود.

3) کارگاه صنایع دستی

در  قسمت  کارگاه صنایع دستی، فضایی برای ساخت آثار هنری سفالین، لعاب، کوره پخت، چرخ سفالگری و کارگاه ساخت تابلوهای نقش برجسته در نظر گرفته شده و دختر استاد خانم راما هوشمند وزیری آن را اداره می کنند

4) کارگاه مجسمه سازی استاد

فضایی جالب و دوست داشتی که استاد در آن مشغول به کارند و مجسمه های زیبای خود را در این مکان خلق می کنند. ورود به این کارگاه محدودیتی ندارد و بازدیدکنندگان می توانند از نزدیک با نحوه کارکردن استاد و مراحل ساخت مجسمه آشنا شوند.

غار موزه وزیری

غار موزه وزیری

5) فضای داخلی غار

داخل غار 8 دالان تو در تو  وجود دارد که در دل کوه تراشیده شده و دیواره ها را با لایه ای ار بتن پوشانده اند. در قسمت وروردی دالان دوم مجسمه ای قرار دارد که انگار سنگینی وزن سقف را بر دوش خود گذاشته و آن را تحمل می کند، گویی بار سقف بر دوش اوست.

در این قسمت مجسمه ها براساس جنس و متریال دسته بندی نشده و آنها با توجه به فضای داخلی موزه چیده شده اند.

6) فضای باز مجموعه

ترکیب فضای طبیعی و فضای مصنوعی ساخته دست بشر، منظره ای جالب و تماشایی به وجود می آورد که در این موزه شاهد این هماهنگی هستیم. در فضای باز مجموعه، در کنار زیبایی های طبیعی، مجسمه ها و آثار قرار گرفته شده که گردشگران علاوه بر لذت بازدید طبیعت، از مجسمه هایی که در طول مسیر قرار دارد، حظ بصری می برند.

مطالعه بیشتر