قرص فاموتیدین چیست؟

میزان و نحوه مصرف قرص فاموتیدین

قرص فاموتیدین چیست؟

قرص فاموتیدین چیست؟

مقدار و نحوه مصرف قرص فاموتیدین

میزان مصرف این دارو برای بیماری‌های مختلف متفاوت است و باید طبق نظر پزشک تعیین گردد. به طور معمول برای بیماری‌های زیر میزان مصرف به این شرح است:

زخم معده و دوازدهه در بزرگسالان: برای درمان حاد، از راه خوراكی مقدار 40 میلی‌گرم به هنگام خواب به مدت 8-4 هفته مصرف می‌شود. به‌عنوان درمان نگهدارنده مقدار 20 میلی‌گرم به هنگام خواب از راه خوراكی مصرف می‌شود. میزان مصرف در كودكان 16-1 سال Mg/Kg/Day 5/0 موقع خواب یا به‌ صورت دوبار در روز و با دوز حداكثر روزانه Mg/Day 40 می‌باشد.
حالات پاتولوژیک ترشح بیش از حد (مانند سندرم زولینگر- الیسون، سندرم روده كوتاه) در بزرگسالان: از راه خوراكی، مقدار 20 میلی‌گرم هر شش ساعت مصرف می‌شود. تا مقدار 160 میلی‌گرم هر شش ساعت می‌توان تجویز كرد.
درمان كوتاه مدت برگشت اسید از معده به مری (رفلاكس) در بزرگسالان: 40-20 دوبار در روز تا 12 هفته مصرف شود. میزان مصرف در كودكان 16-1 سال Mg/Kg/Day 1 یک یا دوبار در روز می‌باشد.
پیشگیری یا درمان سوزش سرمعده در بزرگسالان و كودكان بالای 12 سال: 1 قرص به هنگام بروز علائم یا Mg 10 یک ساعت قبل از غذا مصرف می‌شود. دارو می‌ تواند دو بار در روز استفاده شود.
توجه: مصرف برخی موادغذایی مانند گوجه فرنگی، نعنا، شکلات، غذاهای پر ادویه و نوشیدنی‌های گرم، کافیین‌دار و الکلی می‌توانند علایم بیماری گوارشی را بدتر کنند. بطور کلی بهتر است مصرف هر غذایی که ترشح اسید معده شما را افزیش می‌دهد و علایمتان را تشدید می‌کند را محدود نمایید.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید
در صورتی که سابقه مشکلات کلیوی یا کبدی دارید با پزشک خود در مورد مصرف این دارو مشورت کنید.
ممکن است مصرف فاموتیدین در سالمندان با عوارض بیشتری همراه باشد.
تا جای ممکن از مصرف آّب و غذای آبکی قبل از خواب خودداری کنید و حداقل نیم تا یک ساعت پس از غذا دراز نکشید.
پرخوری و مصرف غذای پرچرب نیز می‌تواند باعث کاهش اثر درمانی این داروها شود.
به نظر می‌رسد این دارو عوارض جانبی و تداخل دارویی كمتری نسبت به سایمتیدین داشته باشد.
دارو باعث گیجی می‌شود كه ظرف 4-3 روز بعد از قطع آن برطرف می‌گردد. بنابراین تا مشخص نشدن اثر دارو از رانندگی و سایر امور نیازمند هوشیاری بپرهیزید.
دارو را به هنگام خواب مصرف نمایید.
فاموتیدین ممكن است در شیر مادر ترشح شود. این دارو در دوران شیردهی با احتیاط تجویز شود.
هيچگاه بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد.
اگر يک نوبت را فراموش كرديد، به مجردي كه به ياد آورديد مصرفش كنيد. اگر تقريباً موقع نوبت بعدی فرا رسيده است ، نوبت فراموش شده را رها كرده به برنامه دارویی معمولتان بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد.

 

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
3 بازدید